Devamını Oku »

Kitap Adı: Bilgi Güçtür
Derleyen: Sevil Güler
Yayınevi: Boran Yayınevi


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız
Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Merhaba, 

Dünyanın neresinde doğmuş olursak olalım bize bugün emperyalizm koşullarında verilen her bilgi burjuva sınıfının sömürü düzeninin devamına hizmet ediyor. 
Küçüklükten beri, televizyonda, şarkılarda, okullarda, kitaplarda, her yerde bilgi yağmuruna tutuluyoruz. Gerekli, gereksiz her türlü bilgi gözlerimizin önünden ge­çiyor. 
Eski CİA Başkanı “değiştiremiyorsak kafalarını karıştıracağız” demiştir.

Emperyalizm bizi değiştirmeye bunu yapamadığı yerde kafalarımızı karıştırmaya çalışıyor. Bizi özümüzden koparmak istiyor. Değerlerimizin, geleneklerimizin, ke­limelerin, terimlerin, bilimin ve her şeyin içini boşaltıp kendine uygun yalan- eksik bilgilerle dolduruyor. Küçük yaşta bize istediği bilgilerle şekil veren ve düşünme sistematiğimizi belirleyen emperyalizm hayatımızı, hayallerimizi, her şeyimizi be­lirliyor.

Emperyalizmin göbeğinde bu bilgisizlik içerisinde güçsüz, zayıf kişilikler yaratılma­ya çalışılıyor. Kendini güçsüz ve yalnız hissetmek, emperyalizmin güçlü olduğuna inandırır… 

Biz ise diyoruz ki 2 milyonluk insanlık ve 5 bin yılık sömürü tarihinden süzülüp gelen her bilgiyi güçsüzleşmek için değil tam aksine güçlü olmak için öğreniyoruz. Bizim öğrendiğimiz ve bu kitapla birlikte öğreneceğimiz her bilgi emperyalizmin güçsüz olduğunu, yıkılabilir olduğunu kanıtlayacaktır bize. 

Emperyalizm beynimizi yok ederken sosyalizmde tam aksine her şeyin öğrenilebi­leceğini, kişilik diye bir şey olmadığını, kişiliğin bilgi ile şekil aldığını öğreniyoruz. Bilgi bizi güçlendirir ve bu güç bizi yıkılmaz kılar. Çünkü öğrendiğimiz ve öğrenece­ğimiz her bilgi sayesinde beyinlerimizi emperyalizme teslim eden değil, emperya­lizme karşı savaşta bilgi ile kuşanan olacağız. 

Bilgi sadece bilmek için değil, bildiklerimizi hayata geçirmek için öğreneceğiz. Öğ­rendiğimiz her şey kendimizi, etrafımızdaki herkesi, her şeyi ve bu sömürü düzeni­ni değiştirmeyi sağlayacak. 

Bilgi ulaşılmaz değildir… 
Hayat bir ömür boyu okuldur. 

0 Reviews