Direniş ve Zafer - Faşizmin Gizli İşkencehanelerinde

Direniş ve Zafer - Faşizmin Gizli İşkencehanelerinde

Devamını Oku »

Kitap Adı: Faşizmin Gizli İşkencehanelerinde Direniş ve Zafer
Yazar Adı: Ayten Öztürk


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız
Halkın Sesi Kütüphanesi İçin TıklayınızÖnsöz
Bir varmış, bir yokmuş diye başlar ya masallar… Benim bu kitapta anlattıklarım bir masal değil. Ger- çeğin ta kendisi! Buna rağmen, bir vardım, bir anda da yok oldum. 6 ay süren bir yok olmanın hikayesi bu! Ardında acı, merak, özlem, endişe bırakan bir yok olma! Benden geriye sadece Lübnan havaala- nındaki kamera görüntülerim kaldıysa da, işbirlikçi Lübnan hükümeti bunu inkar etti. Ve aylarca süren işkencelere ön ayak oldu. Kim bilir ne anlaşmalarla beni teslim etti Türk yetkililerine… Öyle ki benim sesim, sedam, görüntüm silinmek istendi.

Lübnan’dan kaçırılıp, Ankara’nın gizli bir işken- cehanesindekaranlık, susuzluk, acı ve işkence çığlıklarıyla birlikte direnişle geçen 6 ay! Elimden kayıp giden altı aylık bir ömür! Altı ayda bir bebek emeklemeye başlar. İlk sesleri çıkarır. Elleri bir şey- ler kavrar. Benimse altı ayda ömrümü, sağlığımı, özlemlerimi çalmak istediler.

Altı ayda elektrik, elektroşok, taciz, tecavüz girişimi, tabutluğa koyma, suda boğmaya çalışma, askı, kaba dayak gibi her türlü işkenceyle beni kişi- liğimden değerlerimden inançlarımdan koparmaya çalıştılar. Bedenimin her yanı morardı, şişti, izler oluştu. Tam 25 kilo verdim. Bedenimde 898 yara iz açıldı. Tanınmaz bir halde bir araziye terkedildim.

Neden mi? Devrimci olduğum için… Özgür, bağımsız, eşit, adaletli bir ülke özlemiyle mücadele ettiğim için.. Vatanımı, halkımı, yoldaşlarımı sevdiğim için… Ailemden 3 devrimci katledildiği halde devrimcilik yapmaya devam ettiğim için… 6 ay boyunca işkencecilerle konuşmadığım, yoldaşlarıma, halkıma ihanet etmediğim için. Tüm bu işkenceler ve işkence sonrası 3,5 yıl tutuklu kalmam, hukuksuz ve adaletsizce aldığım ceza ile ev hapsinin devam etmesi bu intikamın bir sonucu…

Tarifsiz acılar yaşamış olsam da, bana asıl acı veren şey, yaşanan onca zulme, işkenceye, ada- letsizliğe sessiz kalınmasıdır. Ben, yaşadığım her acıda, zorlukta, adaletsizlik karşısında gücümü yoldaşlarımdan, halkımdan, ölümsüzlüğe uğurla- dığım canlarımdan aldım. Umudumu bir an bile kaybetmedim. 6 aylık işkence sürecinden halkımın sahiplenmesi ile nasıl çıktıysam yine halkımın des- teğiyle hakkımdaki hukuksuz ve adaletsiz cezanın bozulacağına inanıyorum.
Hazreti Ali’nin sözüyle bitiriyorum: “Haksızlık önünde eğilmeyiniz, çünkü hakkınızla beraber şe- refinizi de kaybedersiniz.”
Bağımsız, demokratik, özgür yarınlarda buluş- mak dileğiyle…
Umutla, Dirençle…

Ayten Öztürk 
Temmuz 2022

0 Reviews