28 Temmuz 2018 Cumartesi

Bir Ölür Bin Doğarız

Bu kitabı okuyalım. Gözlerimizi kapatıp mazilere dalmak ve hüzünlenmek için değil. Tek başımıza kalsak da asla yalnız olmadığımızı görmek için okuyalım. Bu kitapta ülkemizden ve dünyadan tek tek direnişlerin kısa kısa anlatımlarını bulacağız.
Bu kitap ölümsüzlük şerbetini içen halk kahramanlarının kısa öykülerini anlatıyor. Ölümsüzlük şerbeti; halktır, halkın kalbidir… halk içerisinde, ışık olup göğe yükseldiğine inanılır, zorda kalanın yardımına koştuğu düşünülür.
Nice katledici, kıyıcı olsa da zulüm, bu nedenle öldürmekle yok edemez halkın kahramanlarını. Çünkü bir ölür bin doğar bizimkiler. Arkasında ordu olsa da, zırhlı tenekelerin içinde titreyen ırkçı faşist katiller, korkarlar. Çünkü halk düşmanıdırlar ve her yerde halk vardır.
Amerika’dan İskoçya’ya, Anadolu’dan Hindistan’a, Trakya’dan Nazi işgaline karşı direnen Sovyet halklarının kahramanca direnişlerine... 330 sayfalık kitabımızı bir solukta bitireceksiniz. Binlerce yıllık insanlık tarihimiz içinde, iki bin yıl öncesine gidip, günümüze geleceksiniz satırların arasında. Hiç bitmesin isteyeceksiniz...
Ki aslında bitmediğini, bugün yaşarken de görüyoruz…
Tarihimizden öğrenen Nuriye Gülmenler işlerini istedikleri için tek başına direniyorlar. Çocuğunun mezar hakkı için Kemal Amca Dersim’de açlık grevi yaptı ve oğlunun ve yoldaşlarının kemiklerine kavuştu. F Tipi hapishanelerde kitap hakkı için, sohbet hakkı için tek başına direniyor Özgür Tutsaklar.
Ve tek başına direniyor halkın örgütü. Dünyada emperyalizme karşı meydan okuyan başka kimse kalmamışken, tek başına direnme onurunu taşıyor. Türkiye ve dünya halklarına öncülük etme sorumluluğu, işte bu tarihte açık açık anlatılıyor. Başka hiçbir şey bilmesek bile, bu kitabı okuduğumuzda, direnmenin tek çıkar yol olduğunu göreceğiz. Emperyalizmle uzlaşmamanın, halkımızın kurtuluşunun tek yolu olduğunu göreceğiz.
Çünkü işgalciler direnen, örgütlü bir halkın gücünü tahmin bile edemezler. Yerin yedi kat altından, silahlarını gömüldüğü yerden çıkarıp halk düşmanlarına kan kusturan halk kahramanlarını bilemezler. 16’sında direnişçi, 18’inde kahraman nasıl olunur bilemezler…

PDF indir...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *