26 Aralık 2019 Perşembe

Adalet Taarruzda Fotograflarla Halkın Hukuk Bürosu

Kitap Adı: Adalet Taarruzda Fotograflarla Halkın Hukuk Bürosu
Yayınevi: Boran Yayınları 
Basım Tarihi: Aralık 2019

Önsöz
Boran Yayınları olarak Ağustos 2019 tarihinde Adalet Taarruzda, Söz Adalet Savaşçılarında kitabını yayınlamıştık. Faşizmin, Halkın Avukatlarının yargılanmaya çalıştığı ancak tam tersine Halkın Avukatlarının faşizmi yargıladığı mahkemelerdeki avukat savunmalarından oluşan bir kitaptı Adalet Taarruzda, Söz Adalet Savaşçılarında kitabı.
Halkın Avukatlarının mahkemelerde faşizmi yargılaması, oluşan avukatlık geleneğinin, yaratılan değerlerin, devrimci avukatlığın, Halk Hukuk Bürosu tarihinin bir sonucudur.
Halkın Avukatları bu tarihe sahip çıkarak çıkıyor faşizmin karşısına. Önce devrimcilerin avukatlığını yaparak, devrimcileri savunarak, devrimciliği savunarak çıktılar faşizmin karşısına. Sonra Halkın Avukatları kendileri çıktı faşizmin mahkemelerinde kürsülere.
Adalet Taarruzda kitabının ikinci cildi olan bu kitap Halkın Hukuk Bürosu’nun tarihini anlatan bir fotoğraf albümüdür.
Halkın Hukuk Bürosu’nun kurulduğu günden bugüne Halkın avukatlığı, devrimci avukatlık geleneğinin yaratıcısı oldu.
12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen Amerikancı faşist darbenin ardından kurulan mahkemelerde yasa ve hukuk tanınmadı. Halkın Hukuk Bürosu böyle bir süreçte ortaya çıktı ve Devrimci Sol Ana Davasında avukatlık yaptı.
Halkın Hukuk Bürosu kurulmasıyla birlikte faşist cuntanın en büyük yargılamalarından biri olan Devrimci Sol Ana Davasında savunmanlığı üstlendiler. Bu dönemde avukatların bazıları henüz yeni mezun olmuş veya stajyerdiler.
Burada başlayan devrimcilerin avukatlığı, meşruluğu savunma geleneği süreç içerisinde devrimci avukatlık geleneğine dönüştü. Artık Halkın Avukatları sadece devrimcilerin avukatlığını yapmakla kalmadı, devrimci avukat oldular.
Bugün bu gelenek sürmektedir ve bunun bedeli ödenmektedir. Halkın Avukatları çıkarıldıkları mahkemelerde toplam 159 yıl ceza aldılar ve ayrıca başka davaları da sürmektedir.
Faşizmin hiçbir baskısı devrimci avukatları teslim alamadı. Gelenek sürüyor, gelenek büyüyor.
Boran Yayınları olarak “Adalet Taarruzda, Fotoğraflarla Halkın Hukuk Bürosu” ile sizlere Halkın Hukuk Bürosunun tarihini fotoğraflarla anlatmak istedik. Kurulduğu günden bugüne arşivlerde bulabildiğimiz fotoğrafları topladık ve bir fotoğraf albümü haline getirdik. “Adalet Taarruzda, Fotoğraflarla Halkın Hukuk Bürosu”nu sizlere sunuyoruz.

Boran Yayınları


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *