9 Aralık 2019 Pazartesi

Anadolu Efsanesi Grup Yorum

Kitap Adı: Anadolu Efsanesi Grup Yorum
Yazar Adı: Ali Osman Köse
Yayınevi: Boran Yayınları
Basım Tarihi: Eylül 2019

Önsöz

Grup Yorum ’un 34 yıllık tarihi direnmenin, zulme baş eğmemenin, devrimci sanatın ve devrimci sanatçılığın tarihidir.
Hiçbir dönem Grup Yorum üzerindeki baskılar azalmamıştır. Konser yasakları, albüm yasakları, gözaltılar, tutuklamalar, baskılar Grup Yorum ‘un kuruluşundan beri eksik olmamıştır.
Grup Yorum bu kuşatmaya rağmen 34 yıldır halka umut oldu, halkın umuduna yürek çağrısı oldu. Hiçbir baskı engel olamadı Grup Yorum ‘un halkın mücadelesinde ses olmasını.
“Önceleri bir müzik grubu kurma düşüncesi bile yoktu. Depolitizasyon ortamının yoz ilişkileri olanca çarpıklığıyla üniversite yaşamına da yansımıştı. Çıkar ilişkilerinden rahatsız olan öğrenci gençlik sıcak, dürüst, insanca ilişkiler arıyordu. Aynı kuşaktan birkaç arkadaş, aradığımız ortamı birlikte oluşturabileceğimizi düşünüyorduk. Bir süre sonra ortak noktamızın müzik olduğunu saptadık ve ilişkilerimizi müzik ekseninde geliştirdik. Grubumuz, farklı okullardan öğrencileri bir araya getirmiş olsa bile dernekleşme sürecinin parçası gibi algılandı” diyerek başladı serüvene Grup Yorum.
Grup Yorum gücünü Anadolu halklarından, Anadolu tarihinden aldı ve Anadolu halkının bağrından çıkardığı halkın sanatçıları Grup Yorum ‘un yolunu aydınlattı. Ne dev sponsorlar, ne de büyük olanaklar vardı Grup Yorum ‘un elinde. Çalışma yapacak alanları sınırlı, enstrümanları sınırlı, imkânlar yok denilecek kadar azdı. Ancak Grup Yorum koşullara teslim olmayarak üretti ve halkın susturulamayan sesi oldu.
Grup Yorum tarihi ülkemiz devrim mücadelesinde yeni bir soluk olmuştur. Okul kantininde başlayan bu serüven, okul önü konserlerinden stadyumlara ve milyonları meydanlara doldurulması ile devam etti.
“Anadolu Efsanesi Grup Yorum” kitabında Grup Yorum ‘un bu onurlu tarihini okuyacağız. Grup Yorum hangi koşullarda ortaya çıkmıştır ve nasıl gelişmiştir. Grup Yorum 34 yıl boyunca hangi şartlar altında sanatın geliştirmiştir, devrimci sanatçılığı nasıl büyütmüştür? Bu sorulara cevap vereceğiz kitabımızda.
Grup Yorum ‘un 34 yıl boyunca çıkardığı albümler ve bu albümlerin çıktığı dönemlerde ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri anlatacağız. Grup Yorum ‘un ürettiği parçalar halkımızın ve dünya halklarının hayatlarından ayrı düşünülemez. Emperyalizmin her politikasına karşı her alanda politika üreten bir gücüz. Sanat alanında da Grup Yorum halkın sesi olmuştur.
Grup Yorum üyeleri her dönem tutsaklar vermiştir. Yine bu kitabımız hazırlanırken Grup Yorum üyeleri tutsaktır ve Grup Yorum üyeleri açlık grevi ile direnmektedir. Tutsak Grup Yorum üyelerinin mektuplarını okuyacağız, Grup Yorum üyeleri ile yapılan röportajları okuyacağız.
Boran Yayınları olarak “Anadolu Efsanesi Grup Yorum” kitabını okuyucularımıza sunuyoruz. Bu kitabı okuyalım. Halkın susturulamayan sesi Grup Yorum’u tanıyalım. Hangi koşullarda doğmuş nasıl gelişmiş ve bugün süren kavgamızı okuyalım.

Boran Yayınları


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *