12 Aralık 2019 Perşembe

Engelleri Aşan Ustalaşır Kavgada

Kitap Adı:Engelleri Aşan Ustalaşır Kavgada 
Yazar Adı: Hasan Biber
Yayınevi: Boran Yayınevi
Basım Tarihi: 2019
“Engelleri Aşan Ustalaşır Kavgada” kitabı, devrimci şair Hasan BİBER’in sekizinci kitabı. Yazar bu kitaptaki şiirlerinin bir kısmını, Yunanistan’da tutuklu bulunduğu Nafplion Hapishanesi’nde yazdı. Sekiz yoldaşıyla birlikte “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 28 Kasım 2017 yılında gözaltına alınarak tutuklandılar. Uygulanan tecrit nedeniyle her tutuklu ayrı bir hapishaneye gönderildi. Ha­san BİBER Nafplion hapishanesinde 15 ay kaldıktan sonra mah­kemler dolayısıyla Atina’ya Koridallos hapishanesine getirildi.
Duruşmalar 3 ay sürdü. Yoldaşlarıyla birlikte duruşmalarda devrimciliğin meşruluğunu, emperyalizme ve faşizme karşı mücadele etmenin suç sayılamayacağını, terör tanımının sınıfsal olduğunu ve emperyalizmin ve faşizmin terör tanımını kabul etmeyeceklerini söyleyerek, halkların emperyalizme ve faşizme karşı bağımsızlık, özgürlük ve adalet savaşımlarını savundular.
Siriza hükümeti Hasan BİBER ve devrimciyi “terörist” ilan ederek emperyalizme ve faşizme kendini kanıtlama çabasına girdi. Bu dönemde Faşist AKP devrimcilerin Türkiye’ye iadelerini istedi. Haklarında iade davaları açıldı. Hakkında iade davası açılanlardan birisi de Hasan BİBER’di. Bu süreçte iade davalarına karşı mücadele yürütüldü. Hapishane dışında Yunanistan Halk Cep­heliler, bu süreci sırtladılar ve devrimci tutsakların iade talebine karşı yürüttükleri kampanyalarla, Türkiye'nin iade taleplerinin reddedilmesini sağladılar.

18 ay boyunca Yunan hapishanelerinde pek çok şey yaşandı. Faşist tutukluların ve uyuşturucu çetelerinin saldırılarına uğra­dılar, mahkemeye gidiş gelişlerde çıplak arama dayatmasıyla karşı karşıya kaldılar. Tedavileri çoğu kez engellendi. Kimi hapishaneler kitap yasağı koyarak, tutsakların kitaplarını vermedi. Bunlara karşı direnişler örgütlendi. Halkın avukatlarının Süresiz açlık grevine destek için adli tutuklulardan da sağladıkları katılımlarıyla 3 günlük destek açlık grevi örgütlediler. Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *