31 Aralık 2019 Salı

Yolun Neresindeyiz

Kitap Adı: Yolun Neresindeyiz 
Devrimci Sol - Devrim İçin Savaşmayana Sosyalist Denmez
Basım Tarihi: 1994

GİRİŞ
Bugün birçok kadro ve geri unsur hareketimizin içinde bulunduğu durumu, niçin hala ricatta olduğunu, partileşme sürecinin neresinde bulunduğunu vb. merak etmekte ve haklı olarak birçok soru yöneltmektedir. Belirli bir süreden beri yaşanan değişikliklerin farkında olan insanlarımızın, bunları kavramak doğrultusunda sorular sormasından, kafasında belirsiz kalan konulara açıklık getirilmesini istemesinden daha doğal bir davranış olamaz.
83'ten bu yana oldukça uzun bir zaman geçmesine rağmen hareketimizin durumuna ilişkin genel bir değerlendirme yapılmadığı düşünülürse, hareket kadrolarının kimi konularda belirsizlikler içinde olmalarını yadırgamıyoruz. Bir devrimci hareket, eleştiri ve özeleştiri kurumunu salt tek tek insanları için geçerli bir kurum olarak göremez; hareket yönetimi de kadrolara karşı sorumludur ve bu sorumluluğun gereği yapılanları, olumluluk ve olumsuzluklarıyla açıklamak, nedenlerini tespit etmek ve özeleştiri kurumunu kendisi içinde işletmek zorundadır.
Bu anlayış temelinde 83 sonrası sürecin değerlendirilmesi, özellikle 85 sonunda alınan ricat kararı ile girilen sürecin sorgulanması ve bu sürecin bu denli uzamasının nedenlerini ortaya koymak gerekiyor.
Bu aynı zamanda, kadrolara, hareketin durumu hakkında sunulan bir rapor da olacaktır.
89 Kasım'ında özeleştiri kampanyası açıldığında, düşünülen, sadece tek tek hareket elemanlarının değil, bir bütün olarak hareketin kendisinin de bir özeleştiri sürecine girmesiydi. Raporlarla birlikte hareketin ve insanlarının durumu daha yakından görüldü ve bu çok daha gerekli hale geldi. Raporların alınmasından sonra saflarımızda haklı olarak genel bir değerlendirmenin yapılması gerektiği düşüncesi ve beklentisi de yaygınlaştı. Değerlendirme, bu yönüyle raporlara verilen bir cevap niteliği de taşıyacaktır.
Bugüne kadar, kendi hatalarımızdan dersler çıkarmamız gerektiği üzerinde çokça durduk. Hatalarından dersler çıkaramayan bir hareketin ilerleyemeyeceği herkesin kabul ettiği genel bir doğrudur. 83 değerlendirilmesinde, yenilgiye neden olan hata, eksik ve zaaflarımızı ortaya koyarken bu konuya özellikle vurgu yapmış, önümüzdeki süreçte neler yapmamız gerektiğini belirlemiştik. Ama ne yazık ki, bugün hedeflediklerimize ulaşmaktan hayli uzaktayız. Zaten ısrarla 'hızlı koşmaktan söz ediyor oluşumuzun nedeni, bugüne kadar bırakalım koşmayı, yürümekten bile uzak oluşumuz, adeta kaplumbağa adımlarıyla ilerlemiş olmamızdandır.
Değerlendirme boyunca görüleceği gibi, hareketimiz, 83'te tespit ettiği hata, eksik ve zaafları aşma konusunda ciddi bir mesafe katedememiştir. Yenilginin saflarımızda yarattığı etkiler hala sürmekte ve gereken örgütsel atılımı yapmada oldukça zaman kaybetmiş bulunuyoruz. Bu değerlendirme kendimizi yenilemede ve kaybedilen zamanı telafi etmede önemli bir silahımız da olmalıdır.

Yazı içinde 83 sonrası ve ricat sürecinin değerlendirmesine ek olarak; hareketimizin bugün partileşme sürecinin neresinde bulunduğuna, parti ve partileşme konusuna nasıl baktığına, partileşme süreci-politik mücadele ilişkisine, bugünkü koşullarda askeri örgütlenme sorununu nasıl ele aldığına, Güvenlik Örgütü ihtiyacına; Kürdistan'da örgütlenme ve mücadele konusuna ve de kadınların örgütlenmesi sorununa da değineceğiz, içinde bulunduğumuz sürecin tanımlanması ve görevlerimiz konusunda hiçbir belirsizlik olmamalıdır.

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *