31 Aralık 2019 Salı

Zafer Yolunda 1

Kitap Adı: Zafer Yolunda 1
Yayınevi: Boran Yayınları
Basım Tarihi: Eylül 2000

Giriş
Anadolu topraklarında bin yıllardır dönüyor sömürü ve zulmün çarkı. Çark döndükçe, iliklerine dek sömürülen, emekçilerin alınteridir. Çark› dön- düren yoksulluk, açlık, sürgünler, savaşlar,  katliamlardır. Binyıllardır, yüz- binlerce emekçinin kırıldığı devlet çarkı değişmeden döner durur.
Değişen tek şey vardır, yöneticiler. Yani egemenler... Yani yöneten ve zulmedenler... Yani sömürücüler.
Kan ve gözyaşına boğulan Anadolu topraklarında sömüren ve zulmedenler, Selçukludan Osmanlı’ya,  beyler, ağalar, paşalar sultası olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’ne gelindiğinde ise Osmanlı mirası devralmış, sömürü ve zulüm devam ettirilmiştir. Yöneten despotlar padişahlar da olsa, generaller ya da emperyalizm ve egemen güçlerin ortak iktidar› olan oligarşik bir yönetim de olsa, değişmeyen bir tek şey vardır... İktidarını korumak, devlet çarkını döndürmek için halkı sindirmek, sömürmek, katletmek, zulmetmek.
Bu zulme, sömürüye rağmen susmamış, boyun eğmemiştir Anadolu halkları. Sömürü ve zulme karşı bazen sesli, bazen sessiz, bazen açık, bazen gizli hep direniş içerisinde olmuş, insanca yaşam savaşı vermiştir. Öyle ki, Anadolu topraklar› halkın kanıyla sulanmış ve tarih neredeyse halklarımızın kanıyla yoğrulmuş bir tarih haline gelmiştir. Bu tarih bir isyanlar tarihidir ve bizimdir.
En güzel, en parlak sayfalarına alıp, saklı› tutan tarihin sayfalarını açacağız birer birer. Açmalıyız ki, hemen her dönem kanla bastırılmasına rağmen bitmeyen, kuşaktan kuşağa günümüze kadar akıp gelen, ilmek ilmek, sabırla, özveriyle, kan ve terle, emekle, şehitlerle yazılan tarihimizin gürül gürül ve dalgalı bir akış olduğunu görelim. Açmalıyız ki, yıllardır bu coşkun akışın tam karşısında, zalimlerin, sömüren ve zulmedenlerin çaresizce nasıl setler oluşturmaya çalıştığını görelim. Baba İshaklarla, Bedrettinlerle, Pir Sultanlarla yazılan isyanlar tarihinde akışı sağlayan savaşçıların cesetleri yığılsa da üst üste, gürül gürül akan bu suyu kana da bulasalar, durmaz, durdurulamaz bir seldir...
1970’lerde yatağını bulan bir devrim seli.
Türkiye devriminin bu büyük akışının adı Parti-Cephe’dir. Ve Türkiye devriminin akışı 30 yıldır,  Parti-Cephe’nin açtığı kanalda sürmektedir.
Evet, kökleri derinlerdedir tarihimizin. “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyen Pir
Sultanlar; yenilirken dahi “Sonuna kadar savaşacağız” diyen “Hakikat Savaşçıları” Börklüceler;

“Ok yaydan, kılıç kından çıkmalı yeri gelince. Tuzlu terden, kızıl kandan akmalı yeri gelince” diye seslenen Baba İshaklar; “Zulüm varsa isyan da vardır” diyen Seyit Rızalardadır köklerimiz. Bu kökler THKP-C’de ve Devrimci Sol’da dal budak sarmış, serpilmiş ve Anadolu halklarının umudu DHKP-C’de filizlenmiş, boy vermiştir. “Yârin yanağından gayrı, her yerde, her şeyde hep beraber” diyebilmenin özlemi, yüzyıllardan bugüne taşınmıştır. Bu özlem bugün de inatla taşınmaya devam ediliyor.


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *