2 Ocak 2020 Perşembe

Anka Destanı

Kitap Adı: Anka Destanı
Yazar Adı: Ümit İlter
Yayınevi: Tavır Yayınları
Basım Tarihi: Şubat-2008

Önsöz
Derler ki; bir masal kuşudur Anka. Vardığında en güzel görüntüsüne tutuşur kanatları, alev alır. Ve küllerinden tekrar doğar. Canlanıp geldi Anka kitap sayfalarının aralarından ve kondu kızıl bir bandın üzerine. Kondu Anka; insanlığın en onurlu, en yiğit, en mert evlatlarının yüreklerine.
Emeğin ve onurun düşmanları, dolarlarına dolar, saltanatlarına saltanat katmak için ve bin kez daha sömürebilmek için halkı, yine kalleşçe saldırıyorlar. İnsana, hayata dair ne varsa düşmandır burjuvalar. Zevki-sefa onlara, açlık, zulüm, ölüm yoksul halkadır. Ve biz taşı toprağı işleyip güzelleştirirken onlar tepiniyorlar emeğimizin üstünde. Kan gölüne çeviriyorlar dünyamızın topraklarını, Türkiye'de, Filistin'de, Irak'ta katlediyorlar. Dünyanın dört bir yanı emperyalizmin zulmü altında eziliyor. Ancak direnenler, bu namussuz düzene karşı gelenler de, burjuvaziye korku saçanlar da var. Ankalar alev aldı, 122 kez vurdular burjuvazinin zulmüne, 122 kez parçaladılar tecrit duvarlarını ve kopardılar zaferi emperyalizmin kanlı ellerinden. Anka diyor Ümit İlter onlara. Evet, Anka onlar çünkü yeniden doğar, bağımsızlık, sosyalizm için düşenler. Çünkü ölmez açlıklarıyla, zulmü yere serenler. Yanıp küle dönerler, karışırlar toprağa ve tekrar doğarlar. Küllerinden. Çünkü bereketlidir Anadolu toprakları, tanır, sever onun için yanıp tutuşanları ve kucaklayıp basar bağrına. Ve en güzel filizleri ile yeniden yaşatır.
Her bir dizesinde direniş olan şiirleri yazıyor Ümit İlter. Çünkü o da Anka destanının içinde yaşayan biri. Ankalar gözlerinde kazandıkları zaferin ışıltısı ile uçuyorlar şimdi, dünya halklarına armağan edebilmek için nihai zaferi kanatlarını tutuşturuyorlar...
“...‘Batı Uygarlığı’ parlak görünümünün altında bir sırtlan ve çakal sürüsünden başka bir şey değilmiş meğerse... Silahsız halkları yutarak beslenen canavarlar bunlar.
İşte, emperyalizm insanı bu hale getiriyor, imparatorlukların ‘Beyaz Adam’ının belirleyici özelliklerini bu canavarlıklar oluşturuyor...”
Ernesto Che Guevara

“Yetmiş iki millete
Bir göz ile bakmayan
Halka müderris olsa da
Hakikate asidir...”

Yunus EmreKitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *