30 Ocak 2020 Perşembe

Bu Halk Bu Vatan Bizim

Kitap Adı: Bu Halk Bu Vatan Bizim
Yazar Adı: Elif Sultan Kalsen
Önsöz

Sınıf bilinci halk sevgisidir;
Tarih bilinci vatan sevgisidir;
Tarih bilinci ve sınıf bilinci: Devrimdir, Devrimciliktir.
Sınıf bilinci; halk sevgisidir. Halkı sevmek için halkı bilmek, halkı tanımak gerekir. Halkın tarihini bilmek, tarihte ne yapmış, nasıl yaşamış, nasıl düşünmüş ve nasıl savaşmış. Kimlerle dost, kimlerle düşman olmuş, gelenekleri, ahlakı, sevdaları, düşmanlıkları nasıl şekillenmiş bunları bilmektir. Tanımaktır. Tanımadan, bilmeden sevgi oluşmaz.
Bildiğinde, tanıdığında, değerlerini, güzelliklerini öğrendiğinde onun içinden gelen bir parçası olduğunu kavradığında, kendin olduğunu bilince çıkardığında seversin. Çünkü senden olanı sevmek ve sahiplenmek en doğru ve doğal olanıdır. Her sınıf kendinden olanı sever. Burjuva burjuvayı, halk halkı sever.
Sevmek, onun için yaşamak, onun çıkarlarını savunmak, ona karşı olan saldırılara göğüs germektir. Yani halkı sevmek devrimcilik yapmaktır. Devrimcilik, emperyalizme ve işbirlikçisi oligarşiye karşı iktidar savaşı yürütmektir. Bunu tanımlarsak, devrimcilik; sınıf bilinci ve iktidar iddiasıyla direnmek ve bedel ödemektir. Bunlar yoksa sınıf bilinci de, halk sevgisi de, devrimcilik de yoktur.
Devrimciler halktır, halkın evlatlarıdır. Halk devrimcinin büyük ailesidir. İki sınıf vardır dedik, ezenler ve sömürenler, ezilenler ve sömürülenler, yani halklar.
Halkı sömürenler kendi cephelerinde birlik olurlar, halk ise kendi cephesinde. Sömürenlerin birliği çıkar üzerine kuruludur ve aslında birbirleriyle de çıkar çatışmaları yaşarlar, birbirlerine karşı da her türlü entrikaya başvururlar.
Halkın ise birliği, kader birliğidir. Gelecekleri, kurtuluşları, kaderleri birlikteliklerine bağlıdır. Açlığı, yoksulluğu paylaşmışlardır yüzyıllar boyunca, çareyi, çaresizliği, sevgiyi, düşmanlığı her şeyi paylaşmışlardır. Bu nedenle de halk büyük bir ailedir. Dünya halkları ise kardeştir.

Bu büyük ailenin, en sağlam oğulları ve kızları devrimcilerdir. Onlar bu büyük ailenin, kendini feda etmeye her an hazır olan, karşılıksız sevginin en somut hali olan fertleridirler.

Kitabı İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *