14 Ocak 2020 Salı

Canan Ve Zehra

Kitap Adı: Canan Ve Zehra
Yazar Adı: Ahmet Kulaksız
Yayınevi: Tavır Yayınları
Basım Tarihi: Kasım 2001


Yazarın Önsözü
Bu öykü yaşanan tarihsel bir sürecin bir bölümünü anlatmayı hedeflemiştir. Elbette bu döneme ilişkin söylenecek çok şeyler vardır. Ben bir tarihçi değilim, yazar hiç değilim. Bütün bunlar gözönüne alındığında öykümüzde eleştirilecek yerler mutlaka bulunacaktır. Hem anlatılan olaylar hem de kişi ve kurumların bazen hakettiği kadar yer almadığı görülecektir. Kişiler konusunda bazen abartıya kaçıldığı, bazen hakettiği halde yeterince yer veremediğim dostlarımın olduğunu biliyorum. Hiç bir art niyete dayanmayan bu durum sadece benim yetersizliğimden kaynaklanmaktadır. Daha kapsamlı ve detaylı bir öykü yazmayı ben de isterdim, ama yaşadığım duygu ortamında bundan daha iyisini yapamadığım bilinmeli ve eleştiriler yöneltilirken bütün bunlar gözönüne alınmalıdır.
ZEHRA ve CANAN 'ın kısacık yaşamlarının anlatıldığı bu öykü direnişin bir bölümünü anlatırken kahramanlıkların yanında arkadaşlarını yarı yolda bırakıp bir tas çorbaya onurunu ve namusunu satanlara da tanık oldu. Kızlarımdan önce de yaşandı, sonra da yaşanmaya devam etti. ZEHRA ve CANAN'ın tanık olduğu bu ihanetler hiç bir zaman onların moralini bozmadı. İnandıkları ve uğruna yaşamlarını feda ettikleri halkına ve arkadaşlarına her zaman güvendiler. Sonsuza kadar unutulmayacaklarının bilincinde oldular. Ve bu bağlılık onların güç aldığı bir kaynak olarak her zaman var olmaya devam ediyor. Bu öykünün bir amacı da özelde benim ve kızlarımın, genelde diğer ölüm orucu direnişçilerinin hem de onların yakınlarının duygu ve düşüncelerinin kamuoyuna anlatılmasına yardımcı olmasıdır. Her durumda sesimizin kısılmaya çalışıldığı bir durumda bir nefes borusu olacağını düşünüyorum. Sadece bir öykü yazarak kızlarımın bana bıraktığı mirası savunduğumu ve görevimi tamamladığımı düşünmüyorum.
Yaşadığım sürece yüreklerini yüreğime katıp, her zaman onların sesi soluğu olmaya devam edeceğim. Biliyorum çok iddialı bir şey ama başka türlü kızlarıma olan borcumu ödeyemem. Onlarla hep onur duydum. Onlarında benimle gurur duyacağı bir baba olmaya çalışmaktır bütün hedefim.

Son olarak direniş boyunca ve kızlarımdan sonra bana her türlü desteğini sunan, bu öyküyü yazmada katkılarını esirgemeyen bütün dostlarıma özellikle bir çalışma ile kitap olarak yayınlamasını sağlayan TAVIR çalışanlarına sevgiler sunuyorum. Hiçbir çabalarını sonsuza kadar unutmayacağım...


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *