30 Ocak 2020 Perşembe

Büyük Direniş ve Sol

Kitap Adı: Büyük Direniş ve Sol
Yayın Evi: Boran Yayınevi

Önsöz
Büyük Direniş Kitap Dizisi’nin “Büyük Direniş ve Sol” başlığını taşıyan 3. kitabıyla karşınızdayız.
Büyük direniş süreci burjuvazinin yalnız bombalarıyla kurşunlarıyla, tecrit hücreleriyle, zorla tıbbi müdahaleleriyle savaştığımız bir süreç değildir. En az bunun kadar yoğun ve en az bunun kadar zorlu bir savaş da ideoloji cephesinde sürdürüldü.
Burjuvazinin bombalarının, kurşunlarının yanında burjuvaziden alınmış bencil, bireyci, inançsız teorilerin de bombardımanı altındaydık. Karşı-devrimin kuşatması kadar, küçük-burjuva sol, ilerici, demokrat güçlerin de kuşatması altındaydık.
İdeolojik savaşımız işte bu koşullarda çok yönlü bir çarpışmayı gerektirdi. Burjuvaziyle ayrı çarpıştık, küçük burjuva aydınlarla ayrı çarpıştık, reformist solla ayrı bir ideolojik mücadele yürüttük. Ve nihayet oportünizmle de yoğun bir ideolojik çarpışma içine girdik.
Ama direnişin dışında kalmalarını unuttursalar, bu gerçeği gizleseler dahi, DİRENİŞ DIŞINDA KALMANIN SONUÇLARINI gizleyemediler.
Çünkü biz demiştik ki; DİRENMEYEN ÇÜRÜR.
Yaşadığımız süreç öyle bir süreçti.
Yaşadığımız direniş, bir ölüm kalım direnişiydi. Saldırı devrimciliğe saldırıydı.
Sol, bunu teoride kabul ediyordu, ama pratikte hiçbir zaman ona uygun davranmadılar.
“Saldırı stratejiktir” diye tumturaklı tespitler yaptılar, ama tek bir “stratejik” davranış sergilemediler. Günü kurtarmaya çalıştılar, gelişmelerin peşinden sürüklendiler.
“Cephe’nin peşinden sürüklenmeyelim” diye diye düştükleri nokta burasıydı: İradelerinin söz konusu olmadığı gelişmelerin peşinden sürüklenmek.
Sürüklenmek, devrimci sonuçlar yaratamazdı elbette.
Direnmeyenin çürüyeceği gerçeği, solun son yıllardaki pratiğinin özetidir. Direnişi çatışmanın en zorlu hale geldiği bir süreçte terkeden, F tiplerinde tutakları olmasına rağmen, tıpkı reformizm gibi direnişi gündeminden çıkaran, bununla da yetinmeyip direnişe karşı düşmanca tefrikalar yayınlayan, dedikodular yayanlardan biri, bugün üçe bölündü, bir diğeri legal particilik bataklığına sürüklendi, bir başkası eşcinselliği keşfetti...

Herkes, tercihleriyle, kendi tarihini yazıyor.

Kitabı İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *