2 Ocak 2020 Perşembe

Türkiye Terör Raporu 1980 - 2000

Kitap Adı: Türkiye Terör Raporu 1980-2000
Tayad Komite

ÖNSÖZ
Bu rapor, Türkiye’nin son 20 yıllık baskı, katliam, işkence, kısacası resmi devlet terörü tarihinin kısa bir özetidir.
20 yılda yaşanan onbinlerce işkence, katliam, kayıp, faili meçhul olaylarının ancak bir kısmını örneklemekle yetinilmiş, rakamlara ulaşılabildiği ölçüde de yıl yıl dökümler verilmiştir.
Rakam ve istatistikler, bu alanda çalışmalar yapan çeşitli kuruluşların raporlarından, basından ve resmi kuruluşların açıklamalarından yararlanılarak derlenmiştir.
Bu olaylar ve rakamlara bakılırken, unutulmamalıdır ki, bir ülkeyi baskı ve zorla yönetenler, karanlığı sever. Zulüm, YALANLA, SANSÜRLE pekiştirilir.
Faşist terörle ülkelerini yöneten tüm yönetimlerin ortak özelliği, gerçekleri gizlemeleri, karartmalarıdır.
Bu nedenle, ülkemizde hemen hiç bir konuda kesin, net istitastikler mevcut değildir.
Bu raporda ağırlık, 1991-2000 yılları arasındaki döneme verilmiştir. Bu dönem yıl yıl ele alınırken, 1980-1990 dönemi, 1980-83, 1984-87, 1988-90 olarak üç bölümde incelenmiştir.
Hele, Türkiye gibi, her yıl işkencede öldürülenlerin, resmi ölüm mangaları tarafından öldürülenlerin yüzlerle, binlerle ifade edildiği, faili meçhullerin devletin resmi rakamlarında bile 17.000 diye itiraf edildiği, her yıl gözaltına alınanların resmi sayısının 20 binler civarında dolaştığı bir ülkede, bunların tümünü ne kaydetmek, ne de belgelemek mümkün olamamaktadır.
Ancak, kayıtları tutulmuş, belgelenmiş katliam ve cinayetlerin, işkencelerin miktarı, boyutları, nasıl bir ülkede yaşandığını fazlasıyla ortaya serecek boyutlardadır.
Türkiye devleti, kendi terörist yüzünü gizleyerek, ülkede haklar ve özgürlürler mücadelesi veren, baskı ve zulüm düzenini değiştirmek isteyen tüm kesimleri ‘’TERÖRİST’’ diyerek sindirmek, onlara yönelik baskılarını bu tanımla meşrulaştırmak istemektedir.

Sunduğumuz bu rapor, kimin terörist olduğunu, Türkiye devletinin ‘’terör’’ gerekçesini ne amaçla kullandığını gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *