2 Ocak 2020 Perşembe

Tutsağın Rehberi

Kitap Adı: Tutsağın Rehberi
Yazar Adı: Engin Gökoğlu
Yayınevi: Boran Yayınları
Basım Tarihi: Kasım 2019

Önsöz                                    
Halkın avukatları, halkın aydınları, halkın adalet mücadelesinin öncüleridir. Halkın öncüleri, halkın aydını olarak, halktan gizlenen gerçeği açığa çıkartmaya, halkın haklarını ve özgürlüklerini gerçekten kullanabilmesi, kazanabilmesi için mücadelenin bir parçası olurlar.
Halkın avukatları, halkın bilinç ve vicdanı, halkın sözcüsüdürler. İşte bu nedenle iktidar için “tehlikeli avukatlar”dır onlar. Adalet ve Özgürlük mücadelesi içinde yer alarak kendi kişisel çıkarlarını bir yana bırakıp, kendi rahatını ve varlığını tehlikeye atarak, halkın sorunlarının çözümü için çalışanlar tehlikeli olmuştur iktidarlar için. Bu nedenle tutsak alınırlar. Duvarlar ardına, tecrit hücrelerine atıldıklarında halkla bağlarını kopararak, onları halktan tecrit edebileceklerini zannederler. Oysa ne tutsaklık ne tecrit halk için avukatlık yapmalarına engel değildir. Halkın avukatları tutsaklık koşullarında direnirdiler, ürettiler. Çünkü krallıkları, imparatorlukları, diktatörleri yıkan ve geleceği inşa etme kararlılığında olan düşüncelerin gücü- ne duvarlar engel olamazdı. AKP’nin tecrit ve cezalandırma politikaları halkın avukatlarının güçlü bilinçleri karşısında aciz kalır.
Direnişler içinde keskinleşir insan bilinci. Halkın avukatları gözaltına alındıkları andan itibaren direndiler. İşkenceye, sahte yargılamalara, on yıllara varan disiplin cezalarına, hapishanelerin teslim alma uygulamalarına direndiler. Hem kendilerine karşı yapılan haksızlıklara hem de halka karşı yapılan saldırılara karşı direndiler.  Hem kendi haklarını savundular hem de tutsak durumda bulunan müvekkillerin haklarını savundular. Dışarı da nasılsa içeride de öyle sürdürdüler halk için avukatlığı. Bu nedenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dilinden düşmediler. Her fırsatta sözü avukatlara getirip, onları terörize etmeye, hedef göstermeye devam etti.
Halkın avukatlarından Engin Gökoğlu bulunduğu Tekirdağ T tipi hapishanesinde hem müvekkilleri için idare ile sürekli çatışan, hem de sürekli üreten avukatlardan bir tanesidir. Örneğin Engin Gökoğlu, hapishane idaresi hakkında bir suç duyurusu yazdığı için işkence gördü. Suç duyurusunu verdiği gün saldırıya uğradı, gardiyanlarca kolu kırıldı.  Kolu kırıldığı halde hastaneye götürülmedi, gelen ambulans geri gönderildi. Buna rağmen, hapishane idaresi işkenceciler hakkında değil, kendisi hakkında soruşturma açtı. İşkenceciler korundu. Açlık grevi yaptığında ihtiyaçları ve ilaçları kendisine verilmedi. Vazgeçmedi, geri adım atmadı, her zaman daha fazlasını, daha iyisini yapmaya devam etti. Kitap hakkı, iletişim hakkı, sağlık hakkı, savunma hakkı için direndi. Hapishane idaresinin tecrit uygulamalarının kaldırılması için direndi, tecridi teşhir etti.
Engin Gökoğlu, şimdi tutsaklık deneyimlerini ve hukuksal bilgisini birleştirip bir tutsağa rehberlik edecek bir çalışma hazırladı.
Bir tutsağın ihtiyaç duyabileceği bilgi ve dilekçelerin yer aldığı bu çalışma olabildiğince sade ve öz bir şekilde hazırlanmıştır. Bir tutsağın ihtiyaç duyabileceği tüm dilekçelerin örneklerine yer verilmiştir.
Faşizmin hapishaneler politikasının hedefleri tutsakları siyasi olarak ezmek üzerine şekillenmiştir. Bu nedenle, yasal hakların uygulanması yaptırıma bağlanmıştır. Hak ihlali, işkence, keyfi uygulamalar ve yasalardaki muğlak ifadeler, hapishane idaresine verilen geniş yetkiler bu politikalarla uygulanmasına hizmet etmektedir. Yine uygulamalar bir hapishaneden diğerine değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin nedeni, tutsakların direnişi ile haklarına sahip çıkmaları konusundaki kararlılıktır. Siyasi tutsakların ağırlıkta olduğu hapishanelerde, tutsakların daha geniş hakları vardır. Elbette, faşizm bu hakları sürekli olarak geri almaya, kısıtlamaya çalışır. O zaman tutsaklar da direnerek haklarını korumaya çalışırlar.
Dolayısıyla hapishanelerdeki hakların güvencesi sağlayan şey direniştir. Haklarını bilen, hapishane idaresinin hedeflerini kavrayan, insan onurunu korumaya çalışan tutsak ancak direnerek kendini maddi ve manevi yönden koruyabilir.
Bu broşürdeki bilgiler, haklarımızı kullanmak, korumak, geliştirmek ve daha iyisini elde etmek yolunda vereceğimiz mücadele de katkı sunması dileğiyle...
Halkın Hukuk Bürosu
Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *