2 Ocak 2020 Perşembe

Tutsak Dergiler

Kitap Adı: Tutsak Dergiler
Yayınevi: Boran Yayınları

Giriş
Bu kitap bir “dergiler kitabı”. 17 dergiden seçmeler göreceksiniz bu kitapta. Bu dergiler, dünyanın başka hiç bir yerinde bu şekilde bir araya gelmedi. Çünkü dünyanın hiç bir yerinde, böyle bir “hapishane basını’’na rastlanmadı. Dolayısıyla elinizdeki kitap, büyük ihtimal ki, dünyada ilk “hapishane dergileri” kitabıdır.
Bir yaratıcılık ve irade örneği olan bu dergiler, 19 Aralık 2000’de F Tipi Hapishanelerin açılmasının ardından çıkmaya başladı. Giderek çeşitlendiler, yetkinleştiler. Mizah, kültür-sanat, siyasal yorum üzerine uzmanlaşmaya yöneldiler. Özgür tutsakların, hapishane koşullarında benzeri yayınlar çıkarması yeni değildi. Daha 12 Eylül 1980 cuntası yıllarından itibaren özgür tutsaklar, bir çok hapishanede periyodik dergiler yayınlamaya başladılar. Fakat yine de hiç bir dönem hapishane yayınları bugünkü yaygınlıkta olmadı.
Bu dergileri, bu ölçüde yaygınlaştıran, TECRİT POLİTİKASI’dır. Doğal olan, imkanların elverişli hale geldiği ölçüde bu tür yayınların olmasıdır. Fakat F Tiplerinde bu tersinedir; imkanların elverişsizliği, tutukluları birbirinden koparma politikası, onları kolektif yaşamı her anlamda güçlendirmeye yöneltmiş, özgür tutsakların iradesi, direnişlerinin bir parçası olarak bu dergileri yaratmıştır.

Çıkış koşullarından da anlaşılacağı gibi, hapishane dergileri, tutukluların kültürel, sanatsal, politik üretiminin bir aracı olduğu kadar, esas olarak direnişin bir parçasıdır. Tecrite karşı kolektivizmin yaşatılmasının kürsüleridir.

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *