1 Ocak 2020 Çarşamba

Yaşatmak İçin Öldüler

Kitap Adı: Yaşatmak İçin Öldüler
Yazar Adı: Şenay Dönmez
Yayınevi: Boran Yayınları
Basım Tarihi: Mart 2003

Yayınevinden
O cesur ve inançlı insanlar, faşizm saldırıya geçtiğinde, ayağa kalktılar; biz varken umut asla yok olmaz, halk teslim alınamaz, dediler. Büyük ve eşi benzeri görülmedik bedeller ödediler. Acılar çektiler tarifi mümkün olmayan. İhanetleri gördüler en alçağından. Yürekleri yaşama ateşiyle kavrulurken öldüler artlarına bakmadan. Onurlu ve özgür bir yaşam için bir canımız var, feda olsun halkımıza dediler her ölüşlerinde.
Küçükarmutlu direniş mahallesi, büyük destanı oluşturan yerlerden biriydi. Kendi başına bir destandı. Direniş mahallesinin ilk şehidi Gülsüman Dönmez’den bu yana konuşuluyor Armutlu. Mahalledeki ölüm orucu direnişçilerinin sayısı on’u aştığında, bir bir cenazeler kaldırıldığında, konuşulmaya devam etti.
5 Kasım katliamında konuşulan yine Armutlu’ydu. Armutlu’da yaratılan destan, elinizdeki kitapla yazı lı tarihin bir parçası oldu. Bu tarih faşizme karşı özgürlükler için, insanca bir yaşam için ölümüne direnmenin tarihidir. Armutlu üzerine yazılan ilk destan değil bu; Armutlu destanı üzerine yazılan ilk kitap sadece.
Görkemli direnişi anlatan başka kitaplar da yazılacaktır. Yazılmalıdır. Çünkü Armutlu’yu anlamak ve anlatmak, Türkiye gerçeğini anlamak ve anlatmaktır. Armutlu’da anlaşılması gereken ve anlatılması gereken daha çok şey var.
F tipleri üzerine çok şey söylenip yazıldı bugüne kadar. Özeti şudur: Anadolu haritasından umudu silmek için yapıldı F tipleri. İşte tam bu noktada da, devrimciler büyük bir kahramanlık ve feda ruhuyla ayağa kalktılar. Umudu yaşatmak için ölüme yattılar. İlk kez olmuyordu bu ülkemizde. Ama ilk kez olan bir şey vardı: Tayad’lı aileler da saldırının bütün halka olduğunun bilinci ve devrimci tutukluları, yakınlarını sahiplenme sorumluluğu ile bedenlerini ölüme yatırdılar. Dünyada ilk kez bir tutuklu aileleri örgütlenmesi, hapishanelerdeki yakınlarıyla aynı direnişte şehitler verdi.
İşte Armutlu’nun “büyük suçu” da bu noktada ortaya çıktı. Tayad’lıların dışarıdaki direnişine “yataklık” yaptı Armutlu. Sonra, tahliye edilip direnişi dışarıda sürdüren devrimcilere açtı kucağını. Armutlu’nun “büyük suçu” daha da büyüdü. Armutlu’da güzellikler büyüdü. Armutlu’da kahramanlıklar büyüdü. Büyüdü Küçükarmutlu; dünya çapında bir direniş odağı oldu. Sadece Türkiye değil, dünya halklarının direniş tarihine, direneni sarıp sarmalayan bir toprak parçası olarak adını yazdırdı.
Elinizdeki kitap, tam tamına 1 yıllık bir sürecin anlatımıdır. Tayad’lı Ailelerin ölüme yatmalarıyla başlayıp, 13 Kasım 2001’de Küçükarmutlu’ya karşı düzenlenen son saldırıya kadar uzanıyor. Küçükarmutlu’nun sokaklarında dolaşıyoruz gün gün. Direnişçiler hücre hücre erirken, direniş evlerinin birinden diğerine gidiyoruz. Direnişçilerin, refakatçıların, ziyaretçilerin, Armutlu yoksullarının hüzünlerini, sevinçlerini, öfkelerini ve coşkularını paylaşıyoruz. Büyük fedakarlıkları ve insanlığın küçük kaygılarını, kahramanlıkları ve ihanetleri görüyoruz bir arada.
Kimbilir kaç kez, sabırlı ve öfkeli adımlar, omuzlarında tabutlarla adımladılar Armutlu sokaklarını. O sokaklar, 1980’lerin sonlarından bugüne nelere tanık olmadı ki!
Elinizdeki kitap, o tanıklığı tarihe malediyor. Bu tanı klığı belgelemek, Gülsümanlara, Armutlu’ya, direnişe karşı borcumuzdu.
Kitabı onur duyarak, gurur duyarak yayınlarken, belirtelim ki, borcumuzun tümü henüz ödenmemiştir.

Destanları yaşayanlar ve yaratanlar, tarihlerini yazmaya devam edecektir. Armutlu Direniş Mahallesini yaratan kahraman şehitler önünde saygıyla eğiliyoruz.


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *