2 Ocak 2020 Perşembe

Yıldızlar Parkı Çocuklara Masallar

Kitap Adı: Yıldızlar Parkı Çocuklara Masallar

Önsöz

Tüm büyüklerin ortak özelliği, bir zamanlar çocuk olmasıdır. Ama zamanı gelince yetişkin olmak, tüm çocukların ortak özelliği değildir. 7 yaşında Sevcanlarımız ve 9 yaşında Muhammedlerimiz panzerler altında ezilmesin diye, Berkinlerimiz 15 yaşında kalmasın diye, Aylan bebeklerimiz Meriç nehrinde mezarsız ölüler olmasın diye, tüm çocukların mutluluk içinde büyüyebildiği bir dünya için; devrimci abileri, ablaları mücadele ediyor.
Tabi saldırı sadece öldürmek de değil, bu katiller beyinlerini de kirletiyor çocuklarımızın. Devrimci abileri ve ablaları da çocuklarımızın tertemiz beyinleri kirlenmesin diye mücadele ediyorlar. Bu masal kitabı da, safsatalarla dolu masallara karşı kandıra F tipi özgür tutsakların emeğinin ürünü.
Olağanüstü güçlere sahip kendini beğenmiş kahramanlardan, kusurlu ama değişimi öğrenen Zıpırlara; yakışıklı prenslerden, havuç Alişanlara; bizim hiçbir zaman yaşamadığımız zengin krallıklardan, her akşam birlikte parkta oturup çay içilen mahallelerimize; apartman dairelerine sıkışıp kalmış. Çocuklardan, gecekondusunu yıktırmayan sapanlı Çiğdemlerimize kadar, tümüyle farklı bir dünyanın varlığına işaret ediyor masal kitabımız ve tabi ki bizi o yoldan yürümeye çağırıyor. Haydi! Hep birlikte, daha güzel bir dünya için, çocuklarımız için mücadele edelim!
İstanbul'un eski semtlerinde bir mahalle varmış. Bu mahallede herkes birbirini tanıyormuş. Mahallenin çocukları hafta içi her sabah saat 07.00'da okula, büyükler ise işe gidiyormuş. Her- kes birbirini tanıdığı için yolda birbirlerini gör- düklerinde selam verip öyle geçiyorlarmış. Çünkü tanıdığın birine selam vermemek çok ayıp karşılanıyormuş.
Bu mahallenin özelliklerinden biri de her- kesin cep telefonu ve bilgisayarı olmasına rağmen hiç kimse zamanının çoğunu onlarla geçirmiyor olmasıymış.
Çocuklar okuldan geldikten sonra arkadaşlarıyla oynamaya gitmeden önce ödevlerini yapıyorlarmış. Sonra sokağa çıkıp oyun oynuyorlarmış. Akşam olduğunda herkes işten döndük- ten sonra yemekler yeniyor çaylar ise komşularla birlikte parkta içiliyormuş.   Yaz olduğu için herkes dışarıda oturmayı seviyormuş.
Yine bir akşam Ali'nin anne babası, İdil'in abları, Deniz'in anne babası; Yusuf, Merve ve İsmail'in aileleri ellerinde minderleri, demlikleri ve bardaklarıyla park alanında buluş- muşlar.  Çocuklar da minderleri taşıyarak ailelerine tardım ediyorlarmış. Park alanında aileler sohbet ederken çocuklar da oyun oynuyorlarmış.
Gökyüzü açık, yıldızlar sanki çok yakınlar gibi parlıyorlarmış.
Çocuklar gökyüzüne bakıp gördükleri yıldızları saymaya en parlak yıldızın kendi yıldızları olduğuna dair yarışa giriyorlarmış.
Çocukları gökyüzünden izleyen yıldızlar ise durumlarından memnun kendilerini en güzel şekilde göstermeye çalışıyorlarmış.

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *