21 Şubat 2020 Cuma

Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sayı 5

Kitap Adı: Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sayı 5
Basım Tarihi: Haziran-Temmuz-Ağustos 2016
Merhaba,
Uzun bir aradan sonra yeni sayımızla karşınızdayız. Öyle bir uzun ara ki bu; önceki sayıdan bu yana geçen süre 1 yıla yakın iken, sanki bu 1 yıl, 1 asırmış gibi geçti.
Ne acılar, ne kıyımlar yaşanmadı ki bu süreçte... AKP, halka açtığı savaşı daha da büyüttü; Türkiye tarihinin en kanlı, en kalleş katliamlarını Türkiye halklarına yaşattı. 20 Temmuz’da Suruç’ta 33, 10 Ekim’de Ankara’da 107 insanımızı katleden canavarın adı IŞİD’di; bu canavarı yaratan emperyalizm ve besleyip büyüten ise AKP idi. Ve bu ülkenin eski başbakanı, IŞİD için “öfkeli çocuklar” , “canlı bombaları eylem yapmadan tutuklayamayız” derken; 24 Temmuz gecesi Günay Özarslan Bağcılar’da, 18 Ekim gecesi Dilek Doğan Armutlu’da evinde polis kurşunuyla katlediliyor, ardından da basına “canlı bombaydı” diye yalan haberler servis ediliyordu. Ve yine Armutlu’da, 20 Şubat gecesi Yılmaz Öztürk, evine giderken polis kurşunuyla katlediliyordu.
AKP’nin katliamları bununla sınırlı değildi. “Kadın da olsa, çocuk da olsa gereği yapılacaktır” diyenler; Kürdistan’da taş üstüne taş bırakmadı. Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de, Silopi’de ve birçok bölgede yüzlerce Kürt’ü katletti. Sokağa çıkma yasağı ilan etti, kafasını dışarı çıkaranı katletti. Bodrumlarda, sokak ortasında, kucağında bebekle... Ve düşünen insana düşman olanlar; bu halkın aydınlarından birini, Avukat Tahir Elçi’yi katlettiklerinde; tarih 28 Kasım’ı gösteriyordu.
Emperyalizmin işbirlikçisi AKP; bu vatanı halklara cehenneme çevirirken; emperyalizm de dünyayı cehenneme çeviriyordu. 60 milyon insanı kendi ülkesinde göç ettiren, gurbet elleri umut kapısı olarak görmesine neden olan emperyalizm, Bodrum sahilinde cesedi bulunan 3 yaşındaki Aylan bebek için “insanlık kıyıya vurdu” diyordu; fakat kıyıya vuran insanlık değil, emperyalizmdi.
Dilek Doğan’ın katili, ismi cismi belli olmasına rağmen tutuklanmazken; MİT TIR’larındaki silahların Suriye’deki cihatçı çetelere gittiğini yazan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül 3 ay tutsaklık yaşıyor, sonrasında da toplam 10 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıyordu. Barış için akademisyenler bildirisine imza attıkları için 4 akademisyen de Kürdistan’daki katliamlara karşı barış istedikleri için tutuklanıyorlar; devlet terörünün bir parçası olarak yargı terörü de halkı hizaya getirmek için kullanılıyordu.
Bu tutuklama teröründen Halkın Mühendis Mimarları da nasibini alıyordu. Ankara’da Hüseyingazi Mahallesi’nde gözaltına alınan arkadaşlarımız Mayıs Kurt, Demet Büyüktanır ve Çiğdem Şenyiğit hakkında Ağustos ayında tutuklama kararı çıkarıldı. Tutuklama kararı, 27 Ekim’de kaldırıldı. 2 yıldır çalıştığı İlbank AŞ’deki işine bu süreçte son verilen Mayıs Kurt, işine geri dönmek için kampanya başlattı. Halk bahçeleri çoğalıyor... Gazi Mahallesi’nde Ali Haydar Çakmak Halk Bahçesi’nin kurulması için ilk adımları attık. İzmir Çiğli’de kurulan halk bahçesi de gün geçtikçe daha da büyüyor.
“Halk için mimarlık” anlayışının en güzel örnekleri, Küçük Armutlu Mimari Fikir Proje Yarışması’nda sergilendi. 3 Temmuz’da başlayan sonuçlandı. Yarışma süreci boyunca Mimar
Meclisi, Armutlu’da “yerinde ve yerlisiyle iyileştirme” çalışmalarını yarışma sonucunda çıkan fikirler, şimdi çalıştaylarda, kolektif inşa atölyelerinde somutlanıyor.
Ve Hasan Ferit Gedik Rüzgâr Türbini’ni Küçük Armutlu’da bir eve diktik. Rüzgâr türbinimizi neden geliştirdiğimizi şimdilik ne kadar elektrik ürettiğini ve ismini Armutlu’da yaptığımız basın toplantısıyla halkımıza duyurduk. Bizi yüksek elektrik faturalarıyla soyanlara karşı güçlü bir alternatif ortaya koyduğumuzu, düzenin mühendislik alanında bizleri hapsettiği sınırları teker teker yıkıp geçtiğimizi düşünüyoruz. Rüzgâr türbinimizi nasıl geliştirdiğimizi, teknik detaylarını, görsellerini anlattığımız bir özel sayı çıkaracağız. Türbimiz ile ilgili her şeyi, Halk için Mühendislik Mimarlık dergisinin rüzgâr türbini özel sayısında bulabilirsiniz...
Bir sonraki sayıda görüşmek üzere...

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınızhttps://drive.google.com/file/d/1tj5V6fW3u4bo-NyzXCI1r4bZXDXBoM75/view?usp=sharing

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *