20 Şubat 2020 Perşembe

Hatice Yüksel'in 63 Gün Süren Direniş Öyküsü

Kitap Adı: Hatice Yüksel'in 63 Gün Süren Direniş Öyküsü
Yayınevi: Gülmat Matbaacılık
Basım Tarihi: Ağustos 2015

Önsöz
31 Mart 2015 tarihinde, Çağlayan Adliyesi’nde düzenlenen adalet eylemi sonrası AKP iktidarı tarafından tüm Türkiye’de terör estirilerek devrimci kurumlar, evler basıldı ve onlarca insan gözaltına alındı. Bu baskınlardan biri de 1 Nisan günü Eskişehir’de yaşandı. Baskınlar sonucu gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için Eskişehir Emniyet Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklaması ve oturma eylemine polis saldırdı ve aralarında Hatice Yüksel’in de olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Gerek baskınlarda, gerekse de oturma eyleminde gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı. Ancak öğretmen Hatice Yüksel, bizzat Eskişehir Valisi’nin talimatı ile açığa alındı. Açığa alınmasının ardından Hatice öğretmenin önünde iki yol vardı. Ya bu ‘ceza’ sonucu sessiz kalacak, sinecek ve ‘kaderini’ bekleyecekti; ya da bu haksız uygulamanın karşısında direnecek, iktidara geri adım attıracaktı. Hatice öğretmen ikinci yolu seçti ve adım adım direnişi ördü. 63 gün süren direniş sonucu, Vali’si, Milli Eğitim Müdürlüğü ile AKP iktidarı geri adım atmak zorunda kaldı. Ve kazanan, Hatice Yüksel nezdinde tüm kamu emekçileri, tüm halk oldu.

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin TıklayınızHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *