4 Şubat 2020 Salı

Hepsi Özgürleşene Dek Hepimiz Tutsağız

Kitap Adı: Hepsi Özgürleşene Dek Hepimiz Tutsağız
Basım Tarihi: Eylül 2013

Giriş
Siyasal iktidarın geçici bir tehlike durumu gerekçesiyle hukuk düzenince vaat edilen kimi temel hak ve özgürlükleri askıya alması neredeyse kendisiyle yaşıttır.
Yasalar, egemenlerin menfaatlerini güvence altına almak, iktidara yönelebilecek tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek ve devamlılığı sağlamak üzere yapılır. Toplumsal mücadelenin gelişimine göre hukuk da yeniden şekillenir. Eğer toplumsal mücadelenin seyri, kendilerini küçük de olsa, bir tehdit altında görmelerine yol açarsa, egemenler, baskı ve teröre başvurmakta tereddüt etmezler. Buna bağlı olarak, bir anda “anti-terör yasaları” olarak adlandırılan yasalar çıkarılıp pek çok hak ve özgürlük sınırlandırılabilir, yok edilebilir.
Ülkemiz, olağanüstü yargılamalara, anti-demokratik yasalara, devletin baskı ve şiddetine yabancı değildir.
Bu durumun en tipik/bilinen biçimi olağanüstü hal ve sıkıyönetim kararlarıyla oluşturulan hukuki rejimdir. Bu kararlar uyarınca; sınırları belirlenmiş belirli bir yerde, yine belirlenmiş bir tarih aralığında, bazı temel hakların askıya alınması söz konusu olmaktadır. Böylece hukuk düzeni içerisinde hukukun askıya alındığı bir alan yaratılmış olmaktadır.

Cumhuriyet dönemi boyunca, toplam 25 yıl 9 ay 11 gün sıkıyönetim, 15 yıl olağanüstü hal uygulanmıştır. Bu, 90 yıllık cumhuriyet döneminin neredeyse yarısıdır.

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin TıklayınızHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *