26 Şubat 2021 Cuma

George Habbas'ın George Malibrenau'yle Röportajları


Kitap Adı: George Habbas'ın George Malibrenau'yle Röportajları 

Yazar Adı: George Habbas
Yayınevi: Boran Yayınevi
Çeviri: Remzi Uçucu
Basım Tarihi: Şubat 2021Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız


HALKLARIN DİRENİŞ VE SAVAŞ TARİHLERİ MARKSİST-LENİNİSTLER İÇİN YANLIŞLARINDAN ÖĞRENECEKLERİ, DOĞRULARIYLA KENDİLERİNİ GÜÇLENDİRECEKLERİ BİR DENEYİMDİR..

Kitabımız Fransız gazeteci olarak geçen GEORGE MALİBRENAU’nun, 2006 yılında FKHC(Filistinin Kurtuluşu İçin Halk Cephesi)’ nin kurucusu Corc Habbaş ile yaptığı röportajı içeriyor. Röportaj, bu eseri Boran yayınları için çeviren Cepheli özgür tutsak Remzi Uçucu’nun önemli ve röportajı anlaşılır hale getiren dip notlarıyla beslenmiştir.

Oldukça sade ve halk diliyle yapılan çeviri kitabı daha da anlaşılır kılmaktadır.

Bu röportajı okuyan elbette anlayacak ve kendince sonuçlar çıkaracaktır. Bizim bu önsözü yazmaktaki amacımız Filistin ve FKHC’nin tarihinin onlarca yıllık gelişimini önderinin ağzından ortaya koymak değildir tek başına.

Corc Habbaş özellikle Arap halkları açısından çok saygı duyulan M-L bir önder olarak bilinir. Kuşkusuz bu ünvanı yürüttüğü savaşı ile ve Filistin halkının mutlaka bir gün vatanını geri alacağı inancıyla kazanmıştır. Her ne kadar bu uzun süreli savaşta yorgun düşse de silahlı mücadeleden vazgeçmemiş, meşruluğunu savunmuştur. Ki bugünün dünyasında bunu başarmak da önemli bir değerdir.

Ancak bizim için tüm dünya devrim tarihleri, dünya halklarının tarihi, tüm ulusal ve sosyal kurtuluş mücadeleleri hem dünya halklarının ortak değeri hem de ders çıkartılması gereken tarihsel deneylerdir.

Marksist-Leninistler hiçbir olayı, eylemi, süreci, tarihi bir dogma olarak ele almazlar. Onlar tarihin, bilimin yasaları ışığında yaşananları tahlil ederler. Çünkü her deney yeni bir programdır. Her deney yeni bir taktik, yeni bir ideolojik bilenme, politik bilinçtir. Yenilgi ya da yengi önemli olan yaşananları doğru analiz ederek savrulmadan, yalpalamadan devrim ve sosyalizm hedefi ile emperyalizme ve faşizme karşı mücadeleyi örgütlemek savaşmak ve savaştırmaktır.

Bu Marksist-Leninistlerin bilimsel-eleştirel bakışıdır. Ve bu eleştirel bakış bizim tavrımızı daha anlaşılır kılacaktır.

Dünyada yaratılan ve halkların tarihini ileriye taşıyan tüm savaşlara, bedellere, değerlere, kahramanlara, önderlere saygımız sonsuzdur.

Fakat biz bu saygının esas olarak tüm bunlara eleştirel bakıp kendi kurtuluş savaşımız açısından deneyim haline getirilmesiyle gösterilebileceğine inanıyoruz.

Bugüne kadar bunu yaptık. Bu önsözle de tüm okuyanlarımızla bunu ortaklaştırmak istiyoruz.

Bugün ideolojik olarak savrulmadan emperyalizme ve oligarşiye karşı savaşımızı kesintisiz sürdürebilmişsek, bunda dünyanın neresinde olursa olsun tüm mücadelelerine bu perspektiften bakıp onları emekle kendi deneyimimiz haline getirebilmemizin payı büyüktür.

Şimdi bu röportajı, Corc Habbaş’ın ve aynı zamanda FKHC’nin tarihi olan bu kitabı okurken yaratılan direniş ve değerleri, silahlı mücadelenin önemini, kahramanlıkları aynı zamanda FKHC’yi bugün milliyetçiliğin gerici kuşatmasına düşüren temel zaafları göreceksiniz. Ve Filistin’in emperyalizm ile halklar arası çelişkinin en koyu, en somut yeri olduğunu...

Filistin halkının emperyalizme ve siyonizme karşı zafer kazanabilmesi için dünyayı bir kez de Anadolu’dan sarsmak gerektiğini... Filistin kaybetmesin diye Anadolu İhtilali’ni kurtuluşa bir an önce taşıma ihtiyacını...

Zaferimizin Filistin’in, Filistin’in zaferinin dünya halklarının zaferi olacağını...

BİR KEZ DAHA GÖRECEKSİNİZ!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halk Kütüphanesi

Kitaplarımıza ulaşmak için, arşivinizdeki kitapları paylaşmak için bizimle iletişime geçin... Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Yorumlar

Bizimle İletişime Geçin

Ad

E-posta *

Mesaj *