Devamını Oku »

Kitap Adı: Sınıf Kini
Derleyen: Ali Osman Köse
Yayınevi: Boran Yayınları


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız


Halkın Sesi Kütüphanesi İçin TıklayınızÖnsöz

Birbirinden ayrılmaz iki kardeş gibi, kin ve sevgi. Halkımıza etmediğini bırakmayan bu düzenden intikam almak için, vatanını çok sevmek lazım, yoksa intikam alınamaz.

Gözümüzü; savaşların, işgallerin, işkencelerin, katliamların, sömürünün, eşitsizliğin, yoksulluğun, açlığın hüküm sürdüğü bir dünyaya açıyor ve tüm hayatımızı böyle bir dünyada geçiriyoruz. Küçük bir mutlu azınlık ise, dünyaya hükmediyor, gününü gün ediyor.

Emperyalizmin yeni sömürgesi bir ülkede yaşıyoruz. Oligarşinin faşist diktatörlüğüyle yönetiliyoruz. Zenginlikler ülkesinde yaşayan, emekçi bir halk olmamıza rağmen aç ve yoksuluz. Hemen hiçbir hakkımız yok. Horlanıyor, aşağılanıyor, baskı altında yaşıyoruz. İşsizlik, yoksulluk, açlık, evsizlik, okulsuzluk, doktorsuzluk bizim payımıza düşüyor.

Birileri, kader diye yutturmaya çalışıyor bu tabloyu halka. Oysa biz bunun kader olmadığını biliyoruz. Bunun adı kader değil adaletsizliktir. Adaletsiz bir dünyada, adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz. Bu yaşadığımız sorunların, adaletsizliklerin bir sebebi, bir sorumlusu var. Ve bütün yaşadıklarımızın da bir çözümü var. Sorumlusu emperyalist kapitalist sistemdir. Alternatifi ise sosyalizmdir. 

Ülkemizi işgal eden, sömüren emperyalizmi ve onun işbirlikçisi oligarşiyi kovacak, faşizmi yıkacak, bağımsız demokratik ve sosyalist bir ülke kuracağız. İşte o zaman barış, adalet, eşitlik ülkemize egemen olacak. Ancak, karşımızda iyice silahlanmış, fiziki olarak güçlü, ahlaksız, egemen sınıf bilinciyle donanmış, halka karşı kin dolu bir düşman bulunmaktadır. 

Ona karşı yürüttüğümüz savaşı sonuna kadar sürdürebilmek için, bize de sınıf bilinci ve kini gerekmektedir. Sonsuz bir vatan sevgisi, halk sevgisi, yoldaş sevgisi gerekmektedir. Bu kin ve sevgiye sahip olmalıyız ki; vatanımıza, halkımıza, yoldaşlarımıza zarar veren her şeyi ortadan kaldırabilelim. Bunca yaşatılan acıların, katliamların, işkencelerin, sömürünün, açlığın, yoksulluğun, acıların hesabını sorabilelim; adaleti sağlayalım.

Kitabımız, bazıları Yürüyüş dergisinde de yayınlanmış olan, “sınıf kini” temalı yazılmış yazıların (kimi düzeltmeler yapılarak) bir derlemesinden oluşmaktadır. Sınıf bilinci nedir, sınıf kini nedir, sevgi nedir sorularına değişik açılardan açıklamalar getiren bu yazılar; ufkumuzu açacak, bilincimizi güçlendirecek, safımızı netleştirecek, savaşımızda güç verecektir...


0 Reviews